Uplynulá nedeľa bola sviatkom Nanebovstúpenia Pána, ktorému sú zasvätené aj tunajšie dva gréckokatolícke chrámy. Murovaný farský chrám z roku 1995 a rovnako aj drevený chrám z roku 1755, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Do obnoveného chrámu bol inštalovaný zreštaurovaný pôvodný ikonostas a to bol dôvod jeho opätovného požehnania vysokopreosvieteným vladykom Jonášom Maximom, prešovským arcibiskupom a metropolitom. Túto veľkú udalosť si nenechali ujsť mnohí gréckokatolícki veriaci a rodáci z blízka aj zďaleka, i zo zahraničia.
Jedinečnosť tohto dňa dotvoril aj nezabudnuteľný komorný koncert LÁSKA NEBESKÁ priamo v obnovenom drevenom chráme, kde sa v plnej svojej kráse predstavil detský spevácky zbor Pro Musica Magnólia pôsobiaci pri Základnej umeleckej škole Michalovce a operná sólistka Iveta Matyašová s repertoárom duchovných piesní v cirkevno-slovanskom jazyku.
Tejto udalosti predchádzalo tvorivé popoludnie s názvom „Príbehy známe a neznáme“, ktoré sa uskutočnilo deň predtým v miestnom kultúrnom dome. Predstavené boli všetky doterajšie aktivity spojené so záchranou chrámu v uplynulých vyše 20 rokoch – samotný proces rekonštrukcie chrámu a reštaurovania ikonostasu, realizované expozície, výstavy, športové podujatia, či komentované prehliadky organizované v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva. V moderovanej diskusii o tom, aký význam pre spoločnosť má zachovanie a starostlivosť o kultúrne dedičstvo predkov, bol prítomným priblížený celý postup záchrany chrámu, tak z pohľadu občianskej angažovanosti ale aj pamiatkarskej obce, ktorá nie je len odborným garantom kvality prác. Príbeh ikonostasu zo Šmigovca, ktorý bol nezvratne poškodený požiarom, krásne odprezentovala bývalá riaditeľka Krajského pamiatkového úradu Ing. Eva Semanová, ktorá vysvetlila aj hodnotu tohto diela z pohľadu pamiatkarov. Nebo na Zemi – aký má význam ikonostas pri liturgii – vysvetlil prítomným emeritný košický gréckokatolícky eparchiálny biskup vladyka Milan Chautur, ktorý pôsobil v tunajšej farnosti v rokoch 1985 – 1989. Históriu vzniku Šmigovca od prvopočiatku vyrozprával Miroslav Buraľ, správca Nadácie pre ochranu biodiverzity Karpát, ktorá sa spoločne s neziskovou organizáciou Karpatské drevené cerkvi výraznou mierou zaslúžila o spolufinancovanie finačnej náročnej záchrany viacerých drevených chrámov na východe Slovenska, v okresoch Snina a Sobrance. Ing. Daniela Galandová, riaditeľka neziskovej organizácie Karpatské drevené cerkvi, n.o. predstavila ideový zámer pripravovanej výstavy „Šmigoveckí apoštoli“, ktorej cieľom je predstaviť proces reštaurovania vzácneho ikonostasu, ale aj zachytiť všetky ďalšie zaujímavé momenty spojené s dreveným chrámom.
So svojim cenným dedičstvom sa prišiel podeliť aj Marián Gerboc, majiteľ spoločnosti GVP, ktorého dedo Marián Čajkovský pôsobil v tunajšom Šmigovci v rokoch 1929 – 1931 ako učiteľ niekdajšej Gréckokatolíckej národnej školy a fotograficky zdokumentoval mnohé významné udalosti v obci. Sme radi, že okrem pána Gerboca sa so svojim dedičstvom rozhodli podeliť aj ďalší Šmigovčania, ktorí priniesli svoje rodinné fotky z cerkvi – či z krstu, prvého svätého prijímania alebo sobáša – a tak sme si spoločne pripomenuli mnohé životné chvíle a príbehy, ktoré sú späté s týmto chrámom.
Projekt „Príbehy známe a neznáme“ bol podporený z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja sumou 2000 EUR.
Projekt „Šmigoveckí apoštoli“ bol podporený z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja sumou 500 EUR.